a

ERZİNCAN'DA OTO EKSPERTİZİN TEK ADRESİ

TEL: 0(446) 226 12 24
CEP: 0(546) 439 43 58

info@erzincancomputest.com
YENİ SANAYİ SİTESİ, 2. SOKAK, NO:35 MERKEZ/ERZİNCAN

BİZİ INSTAGRAM'DAN TAKİP EDİN!

Pazartesi - Cumartesi 08:00 - 20:00

PAZAR - TALEP DAHİLİNDE AÇILABİLİR

0(446)2261224 - 0(546) 4394358

info@erzincancomputest.com

Yeni Sanayi Sitesi

2. Sokak, No:35

Bizi Takip Edin
Erzincan Oto Ekspertiz | Erzincan Computest  >  Hizmetlerimiz   >  Lastik Diş Ölçümü

Lastik Diş Ölçümü

İkinci el otomobil alım satım işlerinde oto ekspertiz merkezleri özellikle alıcılar için hem güven sağlamakta hem de ekonomik kayıplarını azaltmaktadır. Bilgisayara dayalı kontrol işlemi yapan Erzincan oto ekspertiz, araçtaki hem boya, değişen ve kaza olup olmadığını kontrol etmekte hem de lastik diş ölçümü, fren sistemlerini kontrol ederek eksiklik tespit edilmesi halinde bunları rapora dökmektedir. Lastik diş ölçümü yalnızca ikinci el araç satımında başvurulan bir tespit işlemi olmamakta, aynı zamanda iki yılda bir yapılan araç muayenesi için ölçülmesi gereken bir işlemdir.

Lastik diş ölçüm değerleri, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından 2017 senesinde yayınlanan bu konuya ilişkin tebliğ ile belirlenmiştir. Bu tebliğde iki türlü diş derinliği tespit edilmiştir. Otobüs, kamyon, tanker gibi araçlar için diş derinliğinin az olmaması öngörülürken minibüs ve otomobil gibi araçların diş derinliğinin 1.6 mm altına düşmemesi zorunluluk olarak öngörülmüştür.

Lastiklerin aşınması yıpranması sonucu bu değerlerin altına düşmesi hem aracın muayenesi sırasında sorun teşkil edecek hem de aracın yol tutuşuna, frenleme mesafesine etki edecek ve yol güvenliğini tehlikeye sokacaktır.

Erzincan bölgesinde faaliyet gösteren Erzincan oto ekspertizin özel ekipmanları ve uzman çalışanları ile araçlardaki diş değerleri ölçülmekte ve değerlerin 1.6 mm altına düşüp düşmediği tespit edilmektedir. Bu ölçüm hem araç muayene öncesi eksiklerin tespitini kolaylaştırmakta hem de ikinci el araç alıcısının araç alımında lastik masrafı yapmasına engel olmaktadır. Bu değerin altındaki lastikler zaman kaybedilmeksizin yenileriyle değiştirilmelidir.